DomovNoviceGospodarska neravnotežja v Sloveniji

Gospodarska neravnotežja v Sloveniji

Novice Preglej vse novice
Deli vsebino

Evropska komisija je danes ocenila, da se Slovenija še vedno sooča z gospodarskimi neravnotežji, ki pa niso presežna. Izpostavlja enake ranljivosti kot lani: šibkosti v bančnem sektorju, zadolženost podjetij in fiskalna tveganja. Ob tem ocenjuje, da je v primeru nadaljnjih prizadevanj vzdržna odprava neravnotežij na dosegu.

Komisija je trinajst držav, ki jih je temeljito pregledala, razdelila v tri skupine. Brez neravnotežij je le Finska, v skupini držav z neravnotežji je poleg Slovenije še pet držav, šest pa se jih sooča s presežnimi neravnotežji.

Foto: pixabay.com

Gospodarska neravnotežja tudi drugod

Presežna gospodarska neravnotežja komisija ugotavlja v Bolgariji, Franciji, na Hrvaškem, v Italiji, na Portugalskem in Cipru. Nemčija, Irska, Španija, Nizozemska, Švedska in Slovenija pa se sicer soočajo z neravnotežji, vendar ta niso presežna.

Teh dvanajst držav bo komisija še naprej nadzorovala. Kako podroben bo nadzor, bo odvisno od stopnje in narave neravnotežij. Nadzor bo izvajala v okviru intenzivnega dialoga z nacionalnimi oblastmi, s strokovnimi misijami in poročanjem o napredku.

Komisija je podrobno pregledala le trinajst članic unije, za katere je novembra ocenila, da temeljito analizo potrebujejo zaradi tveganj na tem področju. Pregledala je, ali gospodarska neravnotežja obstajajo in kako resna so.

Korektivnega postopka komisija ni sprožila še nikoli

Postopek sodi v preventivno fazo procesa ugotavljanja in preprečevanja gospodarskih neravnotežij. Korektivnega postopka zaradi presežnih neravnovesij komisija do sedaj še nikoli ni sprožila.

Foto: pixabay.com

Če bi ga, bi najprej zahtevala načrt ukrepanja. Če bi se kršitve nadaljevale, pa bi lahko sprožila dvofazni postopek finančnih sankcij – najprej obrestovani depozit v višini 0,1 odstotka bruto domačega proizvoda, ki pa se v primeru vztrajnih kršitev spremeni v globo.

Neravnovesje v Sloveniji

Slovenija je morala doslej poglobljeni pregled gospodarskih neravnovesij opraviti vsako leto od uvedbe evropskega semestra leta 2011. V letih 2013 in 2014 je Bruselj ocenil, da so neravnovesja presežna, a postopka vendarle ni sprožil.

Od takrat naprej je komisija vsako leto presodila, da neravnotežja v Sloveniji so, a da niso več presežna. Tudi lani je komisija med ranljivostmi izpostavila šibkosti v bančnem sektorju, zadolženost podjetij in fiskalna tveganja.

Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman je v torek v Bruslju izpostavila, da Slovenija na področju preverjanja makroekonomskih neravnotežij izboljšuje položaj po vseh kazalcih, zato ne pričakuje posebnih opozoril.

Referenčne vrednosti Slovenija po ministričinih besedah presega le na področju dolga in kreditne aktivnosti, vendar se tudi na omenjenih področjih kazalca izboljšujeta.*