DomovProsti časNa zdravniški recept boste lahko dobili vršičke konoplje

Na zdravniški recept boste lahko dobili vršičke konoplje

Prosti čas Preglej vse novice
Deli vsebino

Vlada je sprejela spremembo Uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog, s čimer je omogočila uporabo standardiziranih cvetnih ali plodnih vršičkov konoplje, iz katerih smola ni bila iztisnjena, v medicinske namene. Bolnikom bodo konopljo predpisovali na zdravniški recept.

S spremembo uredbe so konopljo premestili iz prve skupine prepovedanih drog v drugo. Prva opredeljuje rastline in substance, ki so zelo nevarne za zdravje ljudi zaradi hudih posledic, ki jih lahko povzroči njihova zloraba in se ne uporabljajo v medicini. V drugi skupini pa so rastline in substance, ki so sicer nevarne za zdravje, a se lahko uporabljajo v medicini.

Stroka bo določila indikacije in kontraindikacije za zdravljenje

Do sedaj so lahko bolniki na zdravniški recept v lekarni dobili sintezne in naravne ekstrakte konoplje, po novem pa bodo lahko dobili tudi vršičke konoplje, torej rastlino in ne le izvlečkov.

Zdravniki bodo zdravilo predpisovali na podlagi strokovnih smernic, ki jih bo pripravila stroka za posamezna področja (uporaba v pediatriji, nevrologiji, paliativni medicini in na drugih področjih). Uporabo medicinske konoplje je podprla tudi stroka, ki bo določila indikacije in kontraindikacije za zdravljenje. Zbornica pa že izvaja tudi izobraževanja zdravnikov glede predpisovanja konoplje kot zdravila.

Foto: lifehack.org

Konoplja se uporablja tudi pri zdravljenju raka in epilepsije

Do sedaj so se pozitivni učinki konoplje pokazali pri zdravljenju bolnikov z rakom, vplivih na apetit in telesno težo bolnikov z aidsom, pri obravnavi nevropatske bolečine pri bolnikih z multiplo sklerozo, pri epilepsiji, glavkomu, pri paliativni oskrbi, Chronovi bolezni, različnih nevroloških obolenjih itd.

Konoplja se sicer v medicinske namene uporablja v nekaterih zveznih državah ZDA, v Izraelu, Italiji, Nemčiji, Avstriji, Belgiji, na Češkem, Portugalskem, v Španiji, na Finskem, v Franciji, Romuniji in na Nizozemskem. Na pediatrični kliniki UKC Ljubljana pa bo v kratkem stekla študija o vplivu medicinske konoplje na zdravljenje epilepsije pri otrocih.

Uvoz standardiziranih vršičkov iz tujine, pridelava in predelava ostajata prepovedani

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je že začela s pripravo monografije za cvetne in plodne vršičke konoplje, ki bo del Slovenskega nacionalnega dodatka k Evropski farmakopeji. Po objavi monografije bo v praksi skladno z zakonom o lekarniški dejavnosti in strokovnimi smernicami medicinske stroke mogoč uvoz standardiziranih vršičkov iz tujine in njihovo predpisovanje na recept, so v odgovoru na poslansko vprašanje Violete Tomić (ZL) pojasnili na ministrstvu za zdravje.

Uredba namreč ne ureja pridelave in predelave konoplje v medicinske namene, saj je za to potrebna sprememba zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami. Tako pridelava in predelava konoplje ostajata prepovedani, spremembe pa se ne nanašajo na industrijsko konopljo, ki vsebuje manj kot 0,2 odstotka THC.

Ministrstvo: Še letos bodo pripravljene vse strokovne podlage za spremembo predpisov

Se je pa ministrstvo za zdravje že lotilo zakonodajnih sprememb, ki bi omogočale gojenje medicinske konoplje, a je za to potrebno sodelovanje različnih resorjev, do sprememb pa lahko pride le na podlagi jasnih usmeritev in ciljev, ki jih z vzpostavitvijo tovrstnega sistema želi doseči država, so nedavno zapisali za STA.

Foto: floridapolitics.com

Ministrstvo v začetku aprila načrtuje strokovni posvet s predstavniki mednarodnih organizacij in evropskih držav, ki že omogočajo gojenje konoplje za medicinske namene, na katerem želijo pridobiti izkušnje o različnih načinih regulacije proizvodnje in rabe medicinske konoplje ter opraviti širšo strokovno razpravo o možnih tveganjih, so zapisali v odgovoru na vprašanje Violete Tomić. Na podlagi predstavljenih izkušenj držav in podrobnega primerjalnopravnega pregleda njihovih zakonodajnih rešitev in izsledkov strokovne razprave bo ministrstvo nadgradilo izhodišča za pripravo sprememb zakonodaje pri nas.

Z zakonom bo treba določiti natančne pogoje, merila, postopke in standarde od “pridelave do uporabe” (gojenje, nadzor nad njim, analiza kvalitete, postopki distribucije, hramba in beleženje ter poročanje državnim in mednarodnim organizacijam). Za dodatno in celovitejšo informiranost pri odločanju o vzpostavitvi takšnega sistema je treba predhodno opraviti natančno ekonomsko analizo stroškov in koristi njegove vzpostavitve ter oceno širših vplivov na slovensko gospodarstvo, napovedujejo na ministrstvu.

Kdaj bo legalizirano gojenje konoplje v medicinske namene, na ministrstvu ne morejo napovedati. So pa zapisali, da bodo v tem letu pripravljene vse strokovne podlage, potrebne za spremembe predpisov.

Je pa že sprememba uredbe zahtevala kar nekaj usklajevanj. Sprva je predlog predvideval, da bi konoplja ostala v prvi skupini prepovedanih drog, a bi bila dovoljena za medicinske namene. Vlada naj bi o predlogu spremembe odločala že pretekli teden, a so odločanje prestavili na današnjo sejo zaradi potrebe po dodatnih usklajevanjih. *