DomovNoviceSTOP spletni propagandi terorizma

STOP spletni propagandi terorizma

Novice Preglej vse novice
Deli vsebino

Zavod Primorsko svetovalno središče (PRIMSS) Koper danes pričenja z izvedbenim delom projekta STOP spletni propagandi terorizma, ki želi dijake in mlade opozoriti na problem spletnega novačenja v teroristične organizacije.

Zavod od danes naprej po obalnih srednjih šolah izvaja delavnice, ki temeljijo na preventivnem informiranju mladih s pomočjo interaktivnih pripomočkov (publikacije in animacije).

Nikolina Jeretič: “Težave se lahko pojavijo predvsem pri otrocih in mladostnikih”

Informacijske tehnologije so vse bolj prisotne v našem vsakdanjem življenju. Ljudje, predvsem mladi, vedno več svojega prostega časa namenijo uporabi spleta, predvsem družbenim omrežjem, saj je dostop do spletnih vsebin nenehno na dosegu roke. »Težave se lahko pojavijo predvsem pri otrocih in mladostnikih, ki so zaradi svoje neizkušenosti in želje, da bi bili v družbi sprejeti, toliko bolj dovzetni za vsebine, s katerimi se srečujejo na spletu,« opozarja Nikolina Jeretič, strokovna vodja PRIMSS.

Pomagajte ustaviti spletno novačenje v teroristične organizacije. Foto: adevarol.ro

Skoraj vse skrajne skupine od vzhodne Afrike do jugovzhodne Azije uporabljajo splet za širjenje svojih idej in kot orodje pri delovanju v oboroženih spopadih. “Aktualen primer, ki je imel zadnjih 6 let največji odziv v Evropi, je samooklicana Islamska država (IS), saj je njena sposobnost uporabe družbenih omrežij za novačenje mladostnikov zastrašujoča in jo zato v tem projektu obravnavamo kot primer, obstaja pa še mnogo drugih skupin, ki na podoben način novačijo nove pripadnike. Strokovnjaki ocenjujejo, da se za IS bojuje okoli 30.000 borcev iz 115 različnih držav, od tega jih je 5.000 iz Zahodne Evrope,” sporoča Nina Markovič, vodja projekta in pravnica na Zavodu PRIMSS.

Manipulacija in izkoriščanje s spletno propagando

Teroristične organizacije s spletno propagando ciljajo predvsem na mlade, ki se ne čutijo sprejete v družbenem okolju. Predstavijo se jim kot nekdo, ki jih sprejema in podpira.

»Žal mladi dejstvo, da gre zgolj za manipulacijo in izkoriščanje, spregledajo, ko je že prepozno in se znajdejo v okolju, kjer so popolnoma odvisni od nasilnežev. Mladi fantje se pridružijo terorističnim organizacijam kot borci, mlada dekleta pa kot žene borcev, kar ima zanje še posebej grozljive posledice, saj to pogosto vodi v spolno suženjstvo in popolnoma podrejen položaj,« dodajajo na Zavodu PRIMSS.

Foto: thetibetpost.com

Ker je svoboda izražanja ena temeljnih človekovih pravic, predstavlja soočanje s tistimi vsebinami na spletu, ki so neprimerne, velik izziv. »Mladi so toliko bolj dovzetni za vsebine, s katerimi prihajajo v stik,« sporočajo na Zavodu PRIMSS in dodajo, da jih je zato »izredno pomembno ozavestiti o neprimernih vsebinah, jih podučiti o nujnosti prijave takšnih vsebin pristojnim organom ter jih opolnomočiti, da ne podležejo sovražnim sporočilom, ki skušajo manipulirati z njimi in njihovimi čustvi.«

V sklopu projektnih aktivnosti so organizirane delavnice po srednjih šolah na Obali ter tudi v drugih slovenskih regijah. Z delavnicami želijo mlade ozavestiti o problemu spletnih manipulacij ter tudi o problemu radikalizacije kot posledice negativne propagande, sovražnega govora, nestrpnosti in nasilja. *