DomovNoviceSto petdeset let najbolj znanega Straussovega valčka

Sto petdeset let najbolj znanega Straussovega valčka

Novice Preglej vse novice
Deli vsebino

Na današnji dan je pred 150 leti prvič zazvenel valček Johanna Straussa ml. Na lepi modri Donavi. Skladatelj ga je napisal po naročilu združenja Wiener Männergesang Verein. Ob krstni izvedbi februarja 1867 je doživel mlačen sprejem, čista instrumentalna izvedba pa je še istega leta požela navdušenje v Parizu. Danes je Na lepi modri Donavi eno najbolj izvajanih glasbenih del.

Besedilo na originalno Straussovo glasbo je napisal pesnik in humorist Joseph Weyl. Skladatelj je valček nato nekoliko spremenil in tudi Weyl je moral spremeniti besedilo.

Johann Strauss ml. Foto: commons.wikimedia.org

Valček kot prispodoba elegance in razcveta dunajskega 19. stoletja

Novo besedilo je kasneje napisal Franz von Gernerth. V ZDA je bila čista instrumentalna verzija premierno izvedena 1. junija 1867 v New Yorku, v Veliki Britaniji pa z zborom 21. septembra 1867 v Londonu.

Po pisanju francoske tiskovne agencije AFP je bil osnovni cilj Straussovega valčka vlivanje poguma. Z njim so želeli potolažiti ljudi po porazu Avstrije v krvavi bitki proti Prusiji pri Kraljevem Gradcu.

Danes Na lepi modri Donavi bolj kot katerikoli drug valček prikliče v spomin eleganco in razcvet dunajskega 19. stoletja. Ta živi naprej v plesni sezoni na Dunaju, ki je trenutno na vrhuncu. Valček ima posebno mesto tudi na novoletnem koncertu dunajskih filharmonikov 1. januarja, poleg tega je neuradna avstrijska himna.

Straussova glasba pomirja potnike na letalih

Na letalih družbe Austrian Airlines predvajajo Na lepi modri Donavi pred vzletom in po pristanku. Po pisanju AFP je raziskava, ki so jo lani izvedli med potniki, pokazala, da je 72 odstotkom potnikov omenjana praksa všeč in želijo, da se nadaljuje.

Valček je mogoče slišati tudi v številnih filmih, denimo v Kubrickovem filmu 2001: Odiseja v vesolju pa v Titaniku ter mnogih animiranih serijah, denimo v Spužiju Kvadratniku in Simpsonovih.

Na vprašanje, zakaj je ob več kot 500 Straussovih valčkih tako priljubljen ravno Na lepi modri Donavi, po besedah Thomasa Aignerja, kustosa dunajske razstave ob 150. obletnici nastanka te znamenite skladbe, ni dokončnega odgovora. “Je sicer patriotska pesem, a ne preveč. Ob njej lahko vsakdo podoživlja svoje spomine na reko, na obisk Dunaja,” je dodal.

Razstava, ki so jo v dunajski Mestni hiši pripravili ob letošnji obletnici valčka Na lepi modri Donavi, je na ogled do 12. maja. *