DomovNoviceAlkohol: Smo se mu sposobni odpovedati za 40 dni?

Alkohol: Smo se mu sposobni odpovedati za 40 dni?

Novice Preglej vse novice
Deli vsebino

Slovenska karitas skupaj s partnerskimi organizacijami danes začenja tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola, ki letos poteka pod geslom Izberi prav. Bodi z mano. Z njo udeležence vabijo, da namesto alkohola izberejo čas za svoje najbližje, hkrati pa z akcijo izražajo solidarnost vsem, ki trpijo zaradi alkohola.

Z akcijo 40 dni brez alkohola, ki letos poteka že 12. leto, pozivajo, da se v postnem času odpovemo pitju alkohola. Pomemben je predvsem naš odnos do alkohola, je na današnji novinarski konferenci opozoril Imre Jerebic s Slovenske karitas in opozoril, da si Slovenci pri pitju ne znamo postaviti merice.

Foto: The Huffington Post

V opitem stanju precenjujemo lastne sposobnosti in  tveganje.

Pomembno je postavljanje merice

“Družba, v kateri živimo, je zelo radodarna do pitja alkohola,” je dejal Jerebic. Po njegovih besedah tako cilj akcije ni učenje abstinence, ampak postavljanje merice. Prav tako je to obdobje priložnost, da preizkusimo svoj odnos do alkohola.

Že s prvim kozarcem se povečuje tveganje za nastanek nesreče

Mateja Markl z javne agencije za varnost prometa je poudarila, da je alkoholiziranost še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nesreč, predvsem tistih z najhujšimi posledicami. “Že s prvim kozarcem se povečuje tveganje za nastanek nesreče,” je opozorila Marklova.

Foto: momjunction.com

V opitem stanju namreč precenjujemo lastne sposobnosti in podcenjujemo tveganje. Ob nadzoru prometa in kaznih pa je pomembno tudi, da se v družbi jasno izoblikuje mnenje, da je alkohol splošni problem. Poleg tega je po njenih besedah potrebna tudi ničelna toleranca do alkohola v prometu, tako med vozniki kot med pešci in kolesarji.

Zloraba alkohola v družinah lahko pomeni, da otroci začnejo prevzemati naloge in odgovornosti svojih staršev. Zato v društvu Žarek upanja izvajajo programe psihosocialne pomoči za celo družino, je povedala predsednica društva Nataša Sorko. “Naša naloga in poslanstvo sta, da takim otrokom omogočimo čim več priložnosti, ki jim jih družina v določenem obdobju ni bila sposobna zagotoviti, je še dejala.

Foto: Healthista

Pomembnost pomoči v lokalnem okolju pa je izpostavil predsednik Zveze klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije Friderik Miro Lapanja. Največkrat se na njih obračajo svojci, ki jih v klubih poskušajo opolnomočiti, da se znotraj družine spopadejo s problemov, po potrebi pa nudijo tudi osebno strokovno pomoč. Lapanja je še poudaril, da je pomembno vključevanje cele družine. Trudijo se, da bi z aktivnim in zdravim življenjskim slogom preprečili zasvojenost z alkoholom, ki je tako socialni kot zdravstveni problem.

Po pomoč tudi na forum

Na spletnem portalu Med.Over.Net, ki se je prav tako pridružil letošnji akciji, lahko pomoč ljudje, ki imajo težave z alkoholom, poiščejo na forumu. Kot je pojasnila Andreja Verovšek, lahko tam podporo poiščejo družinski člani in tisti, ki potrebujejo pomoč in podporo za odločilni korak za življenje brez alkohola. Zavod Vse bo v redu pa bo v času poletov v Planici opozarjal obiskovalce in jih ozaveščali o tveganjih pitja alkohola.