DomovNaši krajiFOTO: Obeležitev skupne zgodovine Kopra in Grčije

FOTO: Obeležitev skupne zgodovine Kopra in Grčije

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

Včeraj je ob kipu Ioannisa Kapodistriasa na Kapodistriasovem trgu v Kopru potekala uprizoritev drame v grškem jeziku, ki jo je organiziralo grško veleposlaništvo. Ob zaključku je grški veleposlanik Nicolas Protonotarios položil venec v čast prvemu predsedniku grške republike, ki je pomemben vezni člen med grško in koprsko kulturo. Dogodka se je udeležil tudi koprski podžupan Peter Bolčič.

Nicolas Protonotarios je poudaril predvsem skupno zgodovino, ki Grčijo in Slovenijo ter predvsem Grčijo in Koper močno povezuje še danes.

Prvi predsednik grške republike ima koprske korenine

Na otoku Krf se je 11. februarja leta 1776 rodil Ioannis Kapodistrias, prvi predsednik neodvisne grške države. Kapodistrias, čigar priimek izvira iz Kopra, ima v našem mestu svoj trg in bronast kip, ki nam ga je poklonila grška vlada.

»V znamenje počastitve prvega grškega guvernerja, branilca svobodomiselnosti in znanilca evropske ideje, mestu, od koder izvirajo njegove korenine in čigar ime nosi,« je zapisano na tabli ob bronastem spomeniku na Kapodistriasovem trgu.

Kapodistrias in ideja evropske enotnosti

Kapodistrias velja za enega od ustanoviteljev ideje o evropski enotnosti, tudi njegova kariera, ki jo je gradil na Krfu, v Rusiji, Švici in Grčiji, kaže na kozmopolitske poglede, ki pa so jih zasenčile njegove avtokratske poteze po prevzemu najvišjih funkcij v novi grški državi. Bil je sodobnik izolskega pesnika in borca Pasquala Besenghija degli Ughija.

Grška narodna skupščina ga je leta 1827 izbrala za prvega predsednika grške republike. Vladal je absolutistično, se naslanjal na vojsko ter se želel oklicati za kralja, zato je naletel na oster odpor liberalnih politikov. Umrl je v Nauplionu leta 1831 kot žrtev atentata.

Predniki iz koprske plemiške družine

Njegovi predniki so pripadali koprski plemiški družini Vittore (de Victore), ki jo v Kopru zasledimo že leta 1329. Po izročilu družine naj bi se leta 1373 zaradi neprestanih spopadov s koprsko družino Verzijev ena veja družine Vittore izselila na otok Krf, kjer se je ustalila in si nadela naziv grofov Kapodistrias, iz te veje pa je izšel tudi Ioannis Antonios Kapodistrias.

Družina Vittore je imela v Kopru in zaledju veliko posestev, bili pa so tudi zemljiški gospodje v Sv. Petru in Krkavčah.
Foto: Vojko Rotar

Mestna občina Koper vstopila v mrežo mest Ioannisa Kapodistriasa

Koper in Krf sta imela v obdobju Beneške republike (1279-1797) pogoste stike. Koprski podeželani so kot vojaki odhajali na Krf, kjer so se borili proti Turkom, mnogi prebivalci Krfa pa so v koprskih dokumentih zabeleženi kot trgovci, poslovneži ali priseljenci.

Prevzeti priimek Kapodistrias je geografskega porekla in izvira iz besede Capo d Istra, grof, zdravnik, diplomat mednarodnih razsežnosti, revolucionar, vizionar in prvi predsednik neodvisne Grčije pa kot pomembna zgodovinska osebnost Slovenijo in Grčijo povezuje še dandanes.

Bronast kip Kapodistriasa v naravni velikosti (delo grškega kiparja K. Palaiologosa), ki stoji na istoimenskem trgu sredi Kopra, je leta 2001 Grčija podarila Sloveniji oziroma Kopru. *