DomovNaši krajiPalača Gravisi-Barbabianca, baročni arhitekturni biser

Palača Gravisi-Barbabianca, baročni arhitekturni biser

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

Ko se sprehodimo skozi slikovite ulice Kopra, nas z vseh strani pozdravljajo gotske, baročne in renesančne palače, ki pričajo o bogati arhitekturni in kulturni dediščini Kopra. Ena od palač, ki vas bo s svojo arhitekturo popeljala v čas baroka, je palača markizov Gravisi-Barbabianca.

Na južni strani trga Brolo, ob vhodu v Gallusovo ulico stoji trietažna palača Gravisi-Barbabianca, ki je eden od najlepših primerov baročne arhitekture v Kopru. Na mestu današnje palače je nekoč stala skromna hiša družine Tacco, ki je bila ob prezidavi  vključena v južno krilo nove reprezentančne palače. Pobudnik prezidave je bil Janez Nikolaj Gravisi, o čemer priča napis v lokih trifore prvega nadstropja, kjer je zapisana tudi letnica 1710, ko naj bi bila palača dokončana.

Palača Gravisi
Ob vhodu v Galusovo ulico na trgu Brolo stoji trietažna palača Gravisi-Barbabianca. Foto: ekoper.si

Umirjena baročna palača

Palača markiza Gravisi-Barbabianca predstavlja zrelo baročno arhitekturo, pročelje je bogato z reliefnim okrasjem, ohranjena je tudi notranja razporeditev prostorov. Nad glavnim vhodom v palačo se nahaja reprezentančna trifora z balkonom, ki se še enkrat ponovi v drugem nadstropju, vendar je trifora tam manj poudarjena, nad njenim levim in desnim delom sta reliefa levov, nad srednjim pa kamnita človeška glava. Temena lokov trifore v prvem nadstropju so prav tako okrašena, in sicer s kamnito moško glavo in dvema levjima glavama.

Palača Gravisi-Barbabianca je dvonadstropna stavba z devetosno glavno fasado. Središčna os je poudarjena in se trikotno zaključi. Horizontalno se fasada deli na tri dele. V pritličju so preprosta, majhna okna brez okrasja. Najmonumentalnejše je prvo nadstropje, imenovano tudi gosposko nadstropje ali piano nobile, ki je poudarjeno in najbogatejše okrašeno. Tudi okrasje okrog oken v drugem nadstropju je bogato, a ne tako kot v prvem nadstropju.

Palača Gravisi
Pročelje palače se horizontalno deli na tri dele. Foto: ekoper.si

Posebna dragocenost palače je njena notranjščina z vhodno vežo, dekorativnim stopniščem, ki je bilo bogato okrašeno z družinskimi portreti in štukaturo, in glavno dvorano v gosposkem nadstropju. Na stenah se je ohranila originalna dekoracija in portreti družine. Ohranila se je tudi poslikava na stropu glavne dvorane, ki izhaja iz sredine 19. stoletja, napravil pa jo je tržaški slikar Giuseppe Gatteri. Ime je palača dobila v 18. stoletju, ko se je  Girolamo Gravisi poročil z grofico Chiaro Barbabianca.

Domovanje družine Gravisi

Palača je bila glavno domovanje ene najpomembnejših koprskih plemiških družin Gravisi, ki je veljala tudi za družino pomembnih intelektualcev. Pomemben član te družine je bil tudi Janez Nikolaj (Giovanni Nicolò) Gravisi, znan kot književnik, beneški vitez in vitez francoskega kralja ter kot pobudnik prezidave palače. O bogati dediščini družine danes pričata tudi dva od nekdanjih treh kipcev, ki so simbolizirali arhitekturo, kiparstvo in slikarstvo. V palači danes deluje Glasbena šola Koper. *

glasbena šola Koper
V palači so danes prostori koprske glasbene šole. Foto: ekoper.si