DomovNaši krajiPtičja gripa: V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok sprejeli preventivne ukrepe

Ptičja gripa: V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok sprejeli preventivne ukrepe

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok od prvega pojava ptičje gripe v letošnjem letu na Pragerskem niso zabeležili nobenega pogina ptic. So pa kljub temu sprejeli določene preventivne ukrepe.

Z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so novembra 2016 sporočili, da se je v Evropi ponovno pojavila ptičja gripa. Januarja 2017 je bila potrjena tudi v Sloveniji.

Najprej je bila bolezen potrjena pri labodu grbcu na Madžarskem, čez nekaj dni pa so madžarske oblasti obvestile Evropsko komisijo še o pojavu gripe na več kot 10.000 puranih. Poljska je Komisijo o gripi pri prostoživečih pticah obvestila 7. novembra, ko so našli okoli 50 mrtvih ptic. Pri prostoživečih pticah so virus zatem potrdili tudi na Hrvaškem, v Nemčiji, Švici in Avstriji, v začetku januarja 2017 tudi v Sloveniji.

V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok so sprejeli preventivne ukrepe. Foto: NR Škocjanski zatok

Če opazite množični pogin ptic, nemudoma pokličite telefonsko številko centra za obveščanje 112, kjer vas bodo usmerili na dežurnega veterinarja pristojnega območnega urada Veterinarske uprave RS.

Na ribnikih v Pragerskem so ob koncu preteklega in pričetku tega leta poginili trije labodi grbci, pri vseh treh osebkih je bil potrjen patogeni virus aviarne influence.

Ukrepanje je nujno!

Čeprav je virus aviarne influence zelo patogen za ptice, po mnenju EFSA predstavlja zelo nizko tveganje za ljudi. Kljub temu v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok opozarjajo, da se “ne dotikajte obolelih ptic ali mrtvih živali. V primeru, da opazite množični pogin ptic, nemudoma pokličite telefonsko številko 112, center za obveščanje, kjer vas bodo usmerili na dežurnega veterinarja pristojnega območnega urada Veterinarske uprave RS. Vaše sodelovanje je potrebno, saj je s hitro prijavo pogina večja verjetnost, da pridemo do ustreznih vzorcev in ugotovimo vzrok pogina. Seveda je ptičja gripa samo eden izmed številnih možnih vzrokov pogina prostoživečih ptic. Obolelih ali mrtvih ptic se ne dotikajte.” *